Technologia rozpoznawania twarzy, książęcy ślub i etyka

Brytyjska telewizja Sky News poinformowała niedawno, że podczas zaplanowanego na 19 maja ślubu księcia Harry’ego z amerykańską aktorką Meghan Markle, planuje użyć technologii rozpoznawania twarzy celem lokalizacji celebrytów i innych znanych postaci brytyjskiego życia publicznego, którzy pojawią się na uroczystości. Usługa o nazwie Who’s Who (Kto jest kim) ma być dostępna dzięki współpracy Sky News z Amazon Web Services (AWS), a z możliwej dzięki niej identyfikacji znanych gości weselnych będzie mógł skorzystać każdy oglądający transmisję w aplikacji telewizji Sky. 

Tak w aplikacji Sky News ma wyglądać usługa Who’s Who | Źródło: Sky News / AWS

Sky News widzi w rozpoznawaniu twarzy przede wszystkim nowy sposób konsumpcji treści przez widza. Serwis The Hollywood Reporter z kolei zapowiada, że wkrótce podobna funkcjonalność może zostać podchwycona przez innych nadawców i upowszechnić się na większą skalę.

Choć z perspektywy widza funkcja rozpoznawania twarzy sławnych osób podczas relacji z wydarzeń publicznych z pewnością może wydawać się przydatna, wykorzystanie tego rodzaju technologii przez komercyjną stację telewizyjną rodzi jednak pewne pytania natury etycznej – związane na przykład z prywatnością „rozpoznawanych” osób. Jeśli algorytm działający w oprogramowaniu Sky News zdolny jest rozpoznać twarze i przyporządkować je do zdefiniowanych tożsamości, skąd pochodziły dane, które posłużyły w procesie uczenia maszynowego? Czy osoba, której sprawa dotyczy, miała / ma świadomość, że jest podmiotem tego rodzaju działań? Czy samo bycie osobą publiczną wystarcza do tego, by uzasadnienie oraz informowanie w tym temacie nie było konieczne…?

Chiński Wielki Brat patrzy

Technologia rozpoznawania twarzy to bardzo kontrowersyjny temat, który ostatnio bardzo często pojawiał się w kontekście decyzji zapadających w Chinach.

W marcu świat obiegły informacje, że chińska policja dysponować będzie (na większą skalę niż ograniczony program pilotażowy) okularami, w które wbudowana jest aparatura pozwalająca na rozpoznawanie twarzy w tłumie w czasie rzeczywistym. Oprócz identyfikacji widzianych przez policjantów osób (poprzez natychmiastowe niemalże porównanie obrazu z zapisami w państwowych bazach danych), okulary umożliwią im również identyfikowanie w trybie rzeczywistym rejestracji widzianych pojazdów i przypisywanie ich do właścicieli.

Wielu analityków zwróciło wówczas uwagę, że to, co według Chińczyków ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa publicznego i sprawniejszemu radzeniu sobie z przestępczością, w rzeczywistości może pomóc w budowie hipernadzorującego obywateli państwa, w którym jeszcze trudniej będzie o działalność opozycyjną względem rządzącej Komunistycznej Partii Chin i prezydenta, a anonimowość stanie się niemal niemożliwa. Okulary wyposażone w funkcje oparte na sztucznej inteligencji i technologii rozpoznawania twarzy mogą zatem posłużyć jako narzędzie kontroli nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, ale i polityki oraz stabilizacji społecznej.

Jednocześnie wiadomo, że Chiny pracują nad rozwojem robotyki w sektorze bezpieczeństwa publicznego – działania policji mają wspomagać np. roboty służące do kontroli tłumu, monitoring granic państwowych staje się zadaniem dronów, a „utrzymanie ładu społecznego w internecie” to obowiązek nie tylko specjalnych zespołów cenzorskich, ale i coraz częściej – zaprojektowanych w tym celu algorytmów.

Technologia rozpoznawania twarzy to dziś dziedzina, nad którą pracują wszystkie wielkie firmy technologiczne. Choć może znaleźć bardzo wiele pozytywnych zastosowań – jak na przykład dobrze zbudowane zabezpieczenia biometryczne dla urządzeń elektronicznych, warto pamiętać o jej negatywnych stronach – nadzór elektroniczny to tylko jedna z nich. Równie groźne może być skupienie ogromnej bazy danych biometrycznych w rękach jednego, komercyjnego bądź państwowego podmiotu.

 

Zdjęcie w nagłówku: Bernard Hermant